image Jarinje: Policia e Kosovës nuk i lejon të kalojnë kamionët me mallra serbe

Siguri

Jarinje: Policia e Kosovës nuk i lejon të kalojnë kamionët me mallra serbe

news image

Në pikën kufitare në Jarinje, pasi qeveria e Kosovës dje ndaloi hyrjen e kamionëve me targa dhe mallrave nga Serbia, sot në Kosovë po hyjnë vetëm kamionët me targa RKS që nuk transportojnë produkte serbe, raporton mediumi serb Kosovo-Online.

Kamionët me targa të Serbisë nuk mund të kalojnë nëpër Kosovë as transit, ndërsa qarkullimi i udhëtarëve në Jarinjë po zhvillohet normalisht, me kontroll të shtuar të automjeteve dhe pasagjerëve.

Po ashtu, një numër i madh kamionësh me targa dhe mallra serbe janë kthyer në drejtim të Serbisë qendrore, ndërsa vetëm rreth njëzet prej tyre kanë mbetur dhe janë në pritje.

Autoritetet kosovare ndaluan hyrjen e kamionëve me mallra serbe dje pasi policia serbe arrestoi tre policë të Kosovës në territorin e komunës së Rashkës.

/GazetaSinjali/