image Indonezi: Tërmeti në Java vret 162 persona dhe plagos qindra
[wp-story id="814678"]

Botë

Indonezi: Tërmeti në Java vret 162 persona dhe plagos qindra

news image

Një tërmet në ishullin kryesor indonezian Java ka vrarë të paktën 162 persona dhe ka plagosur qindra, tha guvernatori rajonal Ridwan Kamil.

Tërmeti me magnitudë 5.6 goditi qytetin Cianjur në Java perëndimore, në një thellësi të cekët prej 10 km (gjashtë milje), sipas të dhënave të Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Dhjetëra njerëz u dërguan në spital, me shumë të trajtuar jashtë.

Ekipet e shpëtimit po punonin gjatë natës në përpjekje për të shpëtuar të tjerët që mendohet se janë ende të bllokuar nën ndërtesat e shembura.

Zona ku goditi tërmeti është me popullsi të dendur dhe të prirur për rrëshqitje dheu, me shtëpi të ndërtuara keq të kthyera në rrënoja në shumë zona.

Më herët, Agjencia Kombëtare e Indonezisë për Zbutjen e Fatkeqësive (BNPB) tha se të paktën 62 persona kishin vdekur, sipas të dhënave më të fundit në dispozicion. Duke folur për mediat lokale, Z. Kamil tha se rreth 326 njerëz ishin lënduar nga tërmeti, duke vënë në dukje se “shumica prej tyre pësuan fraktura nga rrënojat”.

Por ai paralajmëroi se disa banorë mbetën “të bllokuar në vende të izoluara” dhe tha se zyrtarët ishin “nën supozimin se numri i të plagosurve dhe vdekjeve do të rritet me kalimin e kohës”.

Guvernatori i Java-s Perëndimore shtoi se më shumë se 13,000 njerëz ishin zhvendosur nga fatkeqësia dhe BNPB tha se më shumë se 2,200 shtëpi ishin dëmtuar nga tërmeti, raporton BBC.

Shumë nga të plagosurit u trajtuan jashtë në parkun e makinave të spitalit pasi spitali mbeti pa energji për disa orë pas tërmetit, tha guvernatori i Java-s Perëndimore.

/GazetaSinjali/