image Hapet gjyqi për nënën gjermane të akuzuar për vrasjen e 5 fëmijëve të saj - Sinjali

Hapet gjyqi për nënën gjermane të akuzuar për vrasjen e 5 fëmijëve të saj

news image

28-vjeçarja, e cila mund të përballej me burgim të përjetshëm, refuzoi të flasë ndërsa filloi gjyqi kundër saj. Avokatët mbrojtjës hodhën poshtë raportin psikiatrik të gjykatës si “me të meta thelbësore” dhe kërkuan një vlerësim të ri.

Gjyqi i një gruaje gjermane 28-vjeçare, e akuzuar për vrasjen e pesë prej gjashtë fëmijëve të saj të vegjël vitin e kaluar, filloi të hënën me të pandehurin që refuzoi t’i drejtohet gjykatës. Avokatët e gruas, nga Solingen aty pranë, informuan Gjykatën e Rrethit Wuppertal se ajo nuk do të komentonte për krimet që akuzohet t’i ketë kryer, ose për jetën e saj personale.

Në vend të kësaj, ekipi i saj i mbrojtjes me tre avokatë refuzoi kategorikisht vlerësimet e bëra nga ekzaminuesit psikiatrikë të gjykatës, njëri prej të cilëve, avokatët thonë, “mashtroi” klienten e tyre për të besuar se ai ishte betuar për konfidencialitet nga betimi i Hipokratit. Avokatët thonë se rezultati ishte “me të meta thelbësore” dhe i kanë kërkuar gjykatës të caktojë një ekspert të ri.

Vlerësimi paraprak i ekspertit zbuloi se e pandehura nuk tregonte shenja të sëmundjes psikiatrike para-ekzistuese dhe ishte e aftë të gjykohej.

Një pikë tjetër e kritikave në lidhje me ekspertin ishte se ai nuk kishte pyetur në lidhje me një hetim të vazhdueshëm ndaj babait të gruas – i cili është akuzuar për abuzim seksual të saj – dhe as ai nuk kishte hyrë në të dhënat e policisë për këtë çështje. Avokatët e gruas argumentojnë se gjendja e saj emocionale është e lidhur ngushtë me hetimin dhe se detaje të tilla duhet të merren parasysh në çdo rezultati të ardhshëm.

Një krim i tmerrshëm

Avokatët thonë se më 3 shtator, 2020, gruaja përziu një koktej me pilula të ndryshme mjekësore në mëngjesin e fëmijëve të saj për t’i bërë të flinin, më pas i drejtoi një nga një në vaskë, ku i mbyti, duke i mbështjellë në peshqir dhe duke i vendosur në shtretërit e tyre.

Djali i saj i madh, 11 vjeç, ishte në shkollë në atë kohë. Fëmijët e tjerë, tre vajza dhe dy djem, varionin nga mosha nga 16 muaj deri në 8 vjeç e gjysmë, raporton DW, transmeton Gazeta Sinjali.

Prokurorët thonë se krimi ndodhi në të njëjtën kohë kur gruaja zbuloi se burri i saj, nga i cili ishte ndarë për një vit, kishte një partnere të re. Ata thonë se gratë shkëmbyen një numër mesazhesh me nënën e saj në lidhje me situatën.

Në fund të fundit, gruaja shkroi se fëmijët kishin vdekur, në këtë moment nëna e saj kontaktoi policinë.

Së shpejti pasoi përpjekja e dukshme për vetëvrasje

Pak kohë më vonë, e pandehura u hodh përpara një treni në stacionin kryesor afër Dyseldorfit, në një përpjekje për vetëvrasje. Ajo u dërgua menjëherë në spital dhe u mjekua për dëmtime serioze për jetën.

Gruaja ka shpallur pafajësinë e saj kur u përball me akuzat, duke pretenduar se një burrë i maskuar hyri në apartament, e lidhi atë dhe vrau fëmijët. Avokatët e mbrojtjes thonë se gruaja i qëndron asaj deklarate.

Gjyqi, i cili do të përbëhet nga 11 ditë seanca dëgjimore dhe është planifikuar të përfundojë në mes të gushtit, do të rinisë të enjten. Disa dëshmitarë pritet të dëshmojnë. Djali dhe burri i të pandehurit janë ndër paditësit.

I pandehuri aktualisht është në paraburgim në burgun shtetëror JVA të Rhine-Westphalia në Këln. Nëse shpallet fajtore, ajo mund të përballet me burgim të përjetshëm./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin