image Gigi Hadid i thotë “lamtumirë” Twitterit të Elon Musk: Vend i urrejtjes dhe fanatizmit

Botë

Gigi Hadid i thotë “lamtumirë” Twitterit të Elon Musk: Vend i urrejtjes dhe fanatizmit

news image

Gigi Hadid i tha “lamtumirë” llogarisë së saj në Twitter, platformë e cila tani është në pronësi të Elon Musk.

Modelja me famë ndërkombëtare reagoi kundër marrjes së platformës së famshme dhe e quajti atë një “pusullë urrejtjeje dhe fanatizmi.”

27-vjeçarja njoftoi përmes Instagramit se kishte çaktivizuar llogarinë e saj në Twitter të premten, pas pushimeve masive të punëtorëve nga faqja e rrjeteve sociale.

“Për një kohë të gjatë, por veçanërisht me udhëheqjen e re të Musk, Twitter është bërë gjithnjë e më shumë një vend i urrejtjes dhe fanatizmit dhe nuk është vendi ku dua të jem. Nuk mund të qëndroj, sepse nuk është një vend i sigurt për askënd, as një platformë e rrjeteve sociale që do të bëjë më shumë mirë sesa dëm ”, vuri në dukje ajo, ndërsa u kërkoi falje ndjekësve të saj në platformë. 

Deklarata e saj u shoqërua me një postim të këshilltarit të të drejtave të njeriut Shannon Raj Singh, i cili u pushua nga Twitter.

Përveç Gigi Hadid, edhe këngëtarja e njohur Toni Braxton kishte bërë të ditur se po i jepte lamtumirën Twitter-it.

Producentja televizive dhe prezantuesja e serialit dramë Grey’s Anatomy, Shonda Rhimes dhe aktorja Thea Leonik, ishin dy nga gratë që vendosën të largoheshin nga platforma.

Nga ana tjetër, Amber Heard deklaroi se kishte çaktivizuar llogarinë e saj në Twitter.

Megjithatë, për momentin nuk dihet nëse ajo ka vendosur të fshijë llogarinë e saj apo nëse vetë Musk është përgjegjës për këtë.

/GazetaSinjali/