image E pushuan nga puna se ishte shtatzënë, ish-punonjësja e Twitter paralajmëron Elon Musk: Shihemi në gjykatë

Botë

E pushuan nga puna se ishte shtatzënë, ish-punonjësja e Twitter paralajmëron Elon Musk: Shihemi në gjykatë

news image

Një ish-punonjëse e Twitter-it, e cila është gjashtë muajshe shtatzënë dhe e pushuar nga puna javën e kaluar, ka në plan të padisë kompaninë për diskriminim.

Shennan Lu punonte si analiste e të dhënave në Twitter përpara se të pushohej nga puna së bashku me mijëra punonjës të tjerë të premten, ndërsa CEO i ri Elon Musk vazhdon të bëjë shkurtime.

Sipas Daily Mail, Lu shkoi në platformën e mediave sociale për të shprehur zhgënjimin e saj për trajtimin e situatës nga kompania, duke e akuzuar atë për diskriminim dhe duke u zotuar të shkojë në gjykatë. Tweet-et dhe llogaria e saj janë fshirë që atëherë.

Pasi pushoi nga puna rreth 50% të fuqisë punëtore të Twitter të premten pas blerjes së tij nga Musk, kompania thuhet se ka kontaktuar me dhjetëra punonjës për t’u kthyer në punë. Kompania ende punëson rreth 3700 njerëz.

Në një nga tëeetet tashmë të fshira, sipas Insajderit, Lu ndër të tjera ka shkruar: “Udhëtimit tim në Twitter i erdhi fundi, më pushuan nga puna në muajin e gjashtë të shtatzënisë. Ishte kënaqësi të punoja me të gjithë ju. Jam shumë mirënjohës që drejtoj një ekip kaq të mrekullueshëm, ka qenë një udhëtim argëtues. Këtu sigurisht që ka dallime. Kështu që unë do të luftoj. Shihemi në gjykatë”.

Lu nuk është e vetmja punonjëse shtatzënë që pushohet nga puna në raundin e pushimeve masive. Rachel Bonn, ish-shefe e marketingut në selinë e Twitter në San Francisko, e cila është në muajin e tetë shtatzënë, gjithashtu njoftoi se u pushua nga puna. Pesë ish-punonjës ngritën një padi kolektive duke pretenduar se shkarkimet shkelnin ligjin federal.

Pas pushimeve masive nga puna, Musk mbrojti vendimin e tij duke thënë se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të bënte shkurtime për shkak të situatës financiare të Twitter. /abcnews.al

/GazetaSinjali/