image Dyshohet se vodhën rreth 80 mijë euro, arrestohen tre shqiptarë në Francë - Sinjali

Dyshohet se vodhën rreth 80 mijë euro, arrestohen tre shqiptarë në Francë

news image

Në Val-de-Marne të Francës, është kapur një bandë hajdutësh serialë, ku tre prej tyre janë shqiptarë, shkruan Nouvellefr.

Oficerët e policisë së brigadës së represionit të banditizmit kapën në mënyrë të pavullnetshme një bandë hajdutësh përgjegjës për disa grabitje.

Tre persona të dyshimtë u pikasën nga policia më 26 prill në një zonë banimi të Saint-Maur-des-Fossés. Një person u pa duke drejtuar makinën, ndërsa dy të tjerët lokalizuan vendndodhjen. Ndërsa të dyshuarit sapo kishin hyrë me kaçavidë në një shtëpi, Policia ka pritur disa minuta para se të arrinin t’i arrestonin në flagrancë.

Të tre të dyshuarit janë kapur në vend, të cilët kanë xhevahiret dhe sendet personale të viktimës.

Gjatë hetimeve, hetuesit zbuluan se tre hajdutët shqiptarë të pastrehë nuk po bënin tentativën e parë. Midis 11 marsit dhe 26 prillit në rajonin e Parisit, ata u identifikuan si të përfshirë në 9 vjedhje të tjera. Skuadra e moshës 24 deri në 30 vjeç tashmë ka përformuar në Berlin dhe Paris.

Të gjitha vjedhjet vlerësohen në 80 mijë euro në total. Tre të dyshuarit janë dërguar në mbajtje deri në gjykimin e tyre më 9 qershor.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin