image Disa fakte rreth çmimit "Kënga e Vitit" në Grammy - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

106.914

Të shëruar

99.628

Të vdekur

2.225

Disa fakte rreth çmimit “Kënga e Vitit” në Grammy

news image

Në vitin 1959, gjyqtarët e Grammy përuruan “Këngën e Vitit”, e cila më pas u bë një nga çmimet më të kërkuara në ceremoni.

Kategoria “Kënga e Vitit” gjithmonë ka shpërblyer këngë që janë bërë pjesë e historisë së muzikës, shkruan BBC transmeton Gazeta Sinjali.

Ja disa fakte rreth çmimit “Kënga e Vitit”:

1.Kënga e parë e vitit ishte në italisht

“Kënga e Vitit” në 1959, i u dha këngës Volare të Domenico Modugno.

2. Fitorja befasuese e Jimmy Webb

Kënga “Time I Get To Phoenix” nga Jimmy Webb konsiderohet si një nga këngët klasike të viteve 1960, të bëra edhe më të paharrueshme nga tonet e të ndjerit Glen Campbell.

3.Little Green Apples mundën The Beatles

Ishte menduar që atë vit, The Beatles të merrnin këtë kategori, por Little Green Apples e mori atë.

4. The Beatles fituan vetëm një herë

Edhe pse këngët e tyre ishin më të pëlqyerat, grupi fitoi vetëm një herë, me këngën Michelle, nga albumi Rubber Soul.

5. Në vitet e 70-ta ndryshoi rryma muzikore

Në vitet 1975 ishte një vit që pa një varg klasikësh të popit – nga The Bee Gees ‘Jive Talkin’ te KC & The Sunshine Band’s Get Down Tonight dhe David Bowie.

6. James Bond fiton vetëm një herë

Nga filmat e James Bond, kanë dalur shumë këngë të dëgjuara. Ku një nga to ka fituar në kategorinë e ” Kënga e Vitit”

7.Doobie Bother fiton dy çmime në të njejtin vit

Doobie Bother është një nga artistët e vetëm që fitoi dy çmime në një vit.

8. Michael Jackson nuk pati sukses në këtë kategori

Pavarësisht nga dominimi i tij në krye të listave, as ai dhe as partnerët e tij të këngëve nuk patën as një të suksesit në këtë kategori. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: