image Çfarë ndodh me trupin kur e anashkaloni mëngjesin
[wp-story id="814678"]

Receta

Çfarë ndodh me trupin kur e anashkaloni mëngjesin

news image

Të shumtë janë ata që nuk janë të vetëdijshëm për pasojat e anashkalimit të mëngjesit, ndaj vazhdojnë ta anashkalojnë këtë vakt të rëndësishëm. Edhe pse vitet e fundit theksi i është vënë mëngjesit në mënyrë të shëndetshme të të ushqyerit, ende ka nga ata që e nënvlerësojnë efektin mahnitës të tij.

Në fakt, ka nga ata që ende mendojnë se do të konsumojnë më pak kalori nëse nuk hanë mëngjes dhe do të humbin peshë më shpejt. Megjithatë, jo vetëm që një efekt i tillë mungon, por anashkalimi i mëngjesit mund të çojë në shtim në peshë dhe të shkaktojë probleme të tjera që përkeqësojnë cilësinë e jetës.

Nuk do të rigjeneroni energji

Për të pasur rezultate optimale fizike dhe mendore gjatë ditës, është e një rëndësie vendimtare që të “ngarkoni” trupin tuaj me energji me një mëngjes të mirë. Kjo është arsyeja pse pasojat e anashkalimit të mëngjesit përfshijnë lodhjen dhe përgjumjen që nuk largohen.

Niveli i sheqerit në gjak do të rritet

Ushqyesit që merrni nga mëngjesi janë thelbësore për kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak. Si rezultat, kur nuk e hani mëngjesin në kohë ose e zëvendësoni mëngjesin me zëvendësues të pashëndetshëm, përqendrimi i insulinës bie dhe trupi juaj grumbullon më shumë sheqer.

Ky është një problem mjaft alarmant, veçanërisht për njerëzit që kanë faktorë rreziku për zhvillimin e diabetit. Nëse ky problem nuk zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur, nivelet e ngritura të glukozës mund të shkaktojnë simptoma dhe sëmundje të tjera.

Do të jeni më të uritur nëse nuk hani mëngjes

Një nga pasojat e mosmarrjes së këtij vakti është ndjenja e ankthit, e cila mund të shkaktojë shtim në peshë. Edhe pse në fillim mund të duket se anashkalimi i mëngjesit do të konsumojë më pak kalori, në fakt ju bën të hani më shumë seç duhet, sepse anashkalimi i mëngjesit shkakton uri të pangopur.

Ju vuani nga çekuilibri emocional

Mungesa e lëndëve ushqyese, për shkak të anashkalimit të vaktit të parë të ditës, mund të shkaktojë gjithashtu çekuilibër emocional. Duke qenë se ushqimet me cilësi të lartë përmbajnë substanca që sigurojnë mirëqenie, një mëngjes i keq është një shkas për stres dhe nervozizëm, shkruan abcnews.al.

Do të dobësojë sistemin tuaj imunitar

Ushqyesit që merrni nga mëngjesi forcojnë sistemin tuaj imunitar. Për këtë arsye, anashkalimi i mëngjesit mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar dhe t’ju bëjë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve.

Ju rrisni rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Është e qartë se anashkalimi i mëngjesit mund të çojë në diabet, obezitet, kolesterol të lartë dhe hipertension. Të gjithë këta faktorë ndikojnë drejtpërdrejt në rritjen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, dhe gjithashtu ndikojnë në shëndetin e trurit. Megjithatë, studiuesit thonë se ngrënia e mëngjesit çdo ditë është një zakon parandalues. 

/GazetaSinjali/