image Barcelona akuzohet për korrupsion për pagesat ndaj ish-zyrtarit të gjyqtarëve
[wp-story id="814678"]

Futboll

Barcelona akuzohet për korrupsion për pagesat ndaj ish-zyrtarit të gjyqtarëve

news image

Barcelona është akuzuar për korrupsion lidhur me pagesat që klubi i ka bërë Jose Maria Enriquez Negreira, një ish-zëvendëspresident i komitetit të arbitrave të Spanjës.

Muajin e kaluar doli se Barça i ka paguar Negreiras dhe një kompanie që ai zotëron një total prej 8.4 milionë eurosh (7.4 milionë £) midis 2001 dhe 2018.

Një gjykatë e Barcelonës dëgjoi të premten se Barça, ish-zyrtarët e klubit dhe Negreira ishin paditur për “korrupsion”, “shkelje të besimit” dhe “rekorde të rreme biznesi”.

Këto padi, të ngritura nga prokuroria publike e Barcelonës, synojnë klubin, si dhe ish-presidentët Josep Maria Bartomeu dhe Sandro Rosell.

Shefi ekzekutiv i La Ligës, Javier Tebas tha muajin e kaluar se presidenti aktual Joan Laporta duhet të japë dorëheqjen nëse nuk ishte në gjendje të shpjegonte pagesat.

Laporta u përgjigj duke thënë se nuk do t’i japë Tebas “atë që do të donte duke u larguar” dhe akuzat vijnë tre ditë pasi Laporta këmbënguli se klubi i tij “nuk kishte blerë kurrë gjyqtarë”.

“Le të jetë e qartë që Barça nuk ka blerë kurrë gjyqtarë dhe Barça nuk ka pasur kurrë qëllim të blejë arbitra, absolutisht kurrë”, tha ai të martën.

/GazetaSinjaliSport/