image Avionët luftarakë britanikë dhe gjermanë përgjojnë avionët rusë pranë hapësirës ajrore të Estonisë

Botë

Avionët luftarakë britanikë dhe gjermanë përgjojnë avionët rusë pranë hapësirës ajrore të Estonisë

news image

Avionët luftarakë britanikë dhe gjermanë kapën së bashku një avion rus pranë hapësirës ajrore të Estonisë të martën, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Ministria tha se avionët tajfun të Forcave Ajrore Mbretërore (RAF) nga Krahu Ajror i Ekspeditës 140 punuan me avionët tajfun gjermanë për të shoqëruar një avion rus IL78 Midas me karburant ajër-ajër pasi nuk iu përgjigj kontrollit të trafikut ajror në Estoni.

Avioni rus po fluturonte midis Shën Petersburgut dhe Kaliningradit, një enklavë ruse që ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë përgjatë Detit Baltik.

Ndërsa përgjimet e tilla janë një mision rutinë i NATO-s, ai ishte përgjimi i parë i përbashkët i policisë ajrore të NATO-s nga RAF së bashku me një tajfun të forcave ajrore gjermane.

/GazetaSinjali/