image Ansu Fati tregon pse e refuzoi Real Madridin për t'iu bashkuar Barcelonës
[wp-story id="814678"]

Futboll

Ansu Fati tregon pse e refuzoi Real Madridin për t’iu bashkuar Barcelonës

news image

Ansu Fati ka zbuluar pse ai zgjodhi të lidhej me Barcelonën në vitin 2012 dhe jo me rivalët e tyre, Real Madrid.

Sulmuesi 20-vjeçar, përkundër lëndimeve të shumta, konsiderohet një nga perspektivat më të mëdha në futbollin botëror. Barca e vuri re atë potencial në moshë të re, së bashku me rivalët e mëdhenj nga Santiago Bernabeu, dhe Fati ka zbuluar se si e hodhi poshtë transferimin te Real Madridi, për t’iu bashkuar blaugranasve.

“Para se të nënshkruaja për Barçën, kisha një provë në Real Madrid. Në atë kohë, klubi nuk kishte një rezidencë për të akomoduar lojtarët e tyre të rinj. Kështu, me babanë tim, vendosëm që Barça ishte alternativa më e mirë, me La Masia“, deklaroi Fati.

Fati bëri debutimin e tij senior për Barcelonën në gusht 2019 në moshën vetëm 16 vjeç dhe tani është deri në 78 paraqitje për klubin, me 22 gola të regjistruar në ato ndeshje – duke përfshirë një gol historik kundër Osasunas që e pa atë të bëhet golashënuesi më i ri i Blaugranës.

/GazetaSinjaliSport/