image Akuzat e ShBA-së për Veselinoviq: Bashkëpunoi me politikanë e zyrtarë të sigurisë në Kosovë e Serbi - Sinjali

Akuzat e ShBA-së për Veselinoviq: Bashkëpunoi me politikanë e zyrtarë të sigurisë në Kosovë e Serbi

news image

Gazeta Sinjali raportoi pak më parë që ShBA ka vendosur sanksione ndaj 12 serbëve që janë pjesë e grupit të krimit të organizuar në veri të Kosovës.

Në komunikatën e Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Zvonko Veselinoviq, është një nga figurat më famëkeqe të korrupsionit në Kosovë.

Gjithashtu Thesari ka shkruar se Veselinoviq ishte i përfshirë në marrje ryshfeti me zyrtarë të sigurisë kosovare dhe serbe. Ndër të tjerash, Veselinoviq kishte bashkëpunuar me politikanë për lejimin e kontrabandës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“OCG e Veselinovic është e angazhuar në një skemë të madhe ryshfeti me zyrtarë të sigurisë kosovare dhe serbe, të cilët lehtësojnë trafikimin e paligjshëm të grupit të mallrave, parave, narkotikëve dhe armëve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Grupi gjithashtu ka komplotuar me politikanë të ndryshëm në disa marrëveshje quid pro quo, duke përfshirë ryshfetin në fillim të vitit 2019 të zyrtarëve kosovarë të sigurisë për të lejuar operacionet e tyre të kontrabandës ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe ryshfetin e fundit të vitit 2017 të zyrtarëve kosovarë të sigurisë kufitare për të lejuar kalimin e sigurt për kontrabandistët. Nga fundi i vitit 2017, Veselinovic dhe vëllai i tij Zharko Jovan Veselinovic (Zharko) kishte marrëveshje me politikanët për të ndihmuar partinë e tyre të fitonte zgjedhjet, të siguronte fitore politike për kandidatët e tyre dhe të kontribuonte me shuma të mëdha parash për kandidatët. Në këmbim, këta politikanë do t’u jepnin vëllezërve kontrollin e zonave të caktuara për bizneset e tyre dhe ku ata mund të kryenin aktivitetet e tyre të paligjshme të biznesit pa ndërhyrjen e autoriteteve serbe, dhe gjithashtu do të ofronin informacion të pronarit të biznesit për të mbështetur investimet e biznesit të vëllezërve.”

“Udhëheqësi i Grupit të Krimit të Organizuar Zvonko Veselinovic (OCG), është një nga figurat e korruptuara më famëkeqe të Kosovës.”

“Përveç kësaj, Veselinovic dhe grupi i tij u paditën për përfshirjen e tyre të dyshuar në vrasjen e liderit të partisë politike Oliver Ivanoviç në janar 2018.”

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin