image Zyrtarët izrealitë: Bisedimet Rusi-Ukrainë janë në pikë kritike

Botë

Zyrtarët izrealitë: Bisedimet Rusi-Ukrainë janë në pikë kritike

news image

Zyrtarët izraelitë thonë se bisedimet Rusi-Ukrainë në një pikë kritike, raporton BBC.

Siç kemi dëgjuar, bisedimet midis ministrave të jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës do të zhvillohen nesër në Turqi dhe presidenti i vendit Erdogan shpreson të veprojë si ndërmjetës.

Ndërkohë, kryeministri i Izraelit Naftali Bennett ka vepruar gjithashtu si ndërmjetës, duke fluturuar për në Moskë për të takuar Presidentin rus Vladimir Putin të shtunën dhe gjithashtu duke folur në telefon me të dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Zyrtarët izraelitë kanë informuar gazetarët izraelitë se diskutimet janë tani në një pikë “kritike”.

Faqja e lajmeve me bazë në SHBA Axios raportoi të martën mbrëma se zyrtarët izraelitë mendonin se kishte pasur një “zbutje të pozicioneve nga të dyja palët” që rusët po thoshin “ata duan vetëm të çmilitarizojnë Donbasin“.

Putin deklaroi në fillim të pushtimit se donte të mbronte komunitetet rusishtfolëse përmes “çmilitarizimit dhe denazifikimit” të Ukrainës. Ai gjithashtu kërkoi që Ukraina të njohë Krimenë si pjesë të Rusisë dhe të njohë pavarësinë e zonave të mbështetura nga Rusia të Luhanskut dhe Donetskut, të cilat janë pjesë e rajonit të Donbasit.

Propozimi rus ishte “i vështirë” për t’u pranuar nga Zelensky, por ai “nuk përfshin ndryshimin e regjimit në Kiev dhe lejon Ukrainën të ruajë sovranitetin e saj“, shtuan zyrtarët izraelitë.

Jerusalem Post citoi burime duke thënë se oferta ruse ishte “përfundimtare” dhe se Putin do të rriste sulmin rus, Zelensky e refuzoi atë.

/GazetaSinjali/