image Zelensky: Furnizimi i Ukrainës me F-16 është një shenjë që Rusia do të humbasë

Botë

Zelensky: Furnizimi i Ukrainës me F-16 është një shenjë që Rusia do të humbasë

news image

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se furnizimi i Ukrainës  me avionë luftarakë F-16 në Ukrainë është “një nga sinjalet më të forta nga bota që Rusia vetëm do të humbasë”.

Duke folur gjatë fjalimit të tij, Zelensky iu referua një koalicioni ndërkombëtar me Mbretërinë e Bashkuar dhe Holandën. Të dy vendet thanë në fillim të majit se po punojnë për të ndihmuar Ukrainën të blejë avionë luftarakë F-16 të prodhuar nga SHBA.

Presidenti Joe Biden tha gjithashtu se SHBA do të mbështesë një përpjekje të përbashkët me aleatët dhe partnerët për të trajnuar pilotët ukrainas, duke përfshirë F-16.

Të mërkurën, Norvegjia tha se do të mbështesë trajnimin dhe do të shqyrtojë mënyra të ndryshme për ta bërë këtë.

“Ky do të jetë një sinjal se terrori rus ka humbur dhe bota jonë, e cila bazohet në respektin për kombet e pavarura dhe të drejtën e popujve për të zgjedhur rrugën e tyre, ka mbijetuar”, tha Zelensky.

Ukraina do të përgatisë të gjitha kushtet e nevojshme për të siguruar që tranzicioni ajror të ndodhë sa më shpejt dhe me efikasitet, shtoi presidenti.

/GazetaSinjali/