image Zamorano rrëfen historinë e famshme të numrit 1+8 në fanellën e Interit

Futboll

Zamorano rrëfen historinë e famshme të numrit 1+8 në fanellën e Interit

news image

Ish-sulmuesi i Interit, Iván Zamorano tha se kishte legjendën e Nerazzurit, Sandro Mazzola për të falënderuar për fanellën e famshme 1+8.

Ish-reprezentuesi i Kilit u bashkua me Inter në verën e vitit 1997 dhe megjithëse Fenomeni Ronaldo fillimisht ishte i lumtur të merrte fanellën me numrin 10, për sezonin e tij të dytë ai donte numrin 9 që kishte veshur Zamorano.

Zamorano tha se ishte i lumtur t’ia dorëzonte fanellën e tij një lojtari që ai e përshkroi si “sulmuesi më i mirë në botë”, por ishte Mazzola ai që lindi idenë gjeniale për një zëvendësim.

Zamorano i tha TyC Sports: “Kam pasur si shok skuadre sulmuesin më të mirë në botë Luís Nazário de Lima Ronaldo dhe ta shikoja atë në stërvitje ishte një shpërthim.

Fizikaliteti, teknika, shpejtësia e tij; diferenca në një kundër një që kishte ishte e pabesueshme.

Në fillimin e Ronit në Inter, ai nuk më tha asgjë. Unë vazhdova të luaja me numrin 9 dhe ai mori numrin 10.

Ne patëm mundësinë për të fituar Kupën UEFA në Paris kundër Lazios. Unë shënova, Ronaldo dhe [Javier] Zanetti [e gjithashtu]. Një festë e vërtetë e Amerikës së Jugut!

Pas Kupës së Botës në 1998, Ronaldo u kthye me të vërtetë pa energji, deklarata e tij mendore ishte e ulët dhe në një bisedë që pata me Sandro Mazzola, ai më tha: ‘Pse nuk i japim Ronit nr. 9 dhe brohorasim atë lart? Ai do të jetë i lumtur”.

Zamorano e bëri të qartë se nuk kishte ego të përfshirë dhe ai ishte më se i lumtur t’ia dorëzonte fanellën e tij në numrin e tij shokut të skuadrës, por thjesht donte të kuptonte se cili do të ishte numri i tij i ri.

Ai shtoi: “Unë nuk debatova, po ia jepja fanellën time më të mirëve në botë. ‘Por çfarë bluze do të vesh’? Dhe Sandro Mazzola më thotë: ‘Pse nuk vesh numrin 18 dhe ne do të vendosim një + në mes’?

Unë e pyeta atë ‘A mund ta bëjmë këtë’? ‘Po’. Kështu shkuam me nr 18.

Në fillim përdorëm shirit dhe bëmë një shenjë, por pas ndeshjes së katërt ose të pestë, prodhuesi i sporteve që bënte fanellat e Interit filloi t’i dërgonte ato me 1+8. Fanella më e shitur në historinë e futbollit italian.”

Zamorano iu bashkua Interit në vitin 1996 nga Real Madrid dhe kaloi pesë sezone me Nerazzurrët përpara se të transferohej te skuadra meksikane Club América në 2001.

/GazetaSinjaliSport/