image Onana: Do t'i bashkohem një klubi të madh me një histori të madhe si Interi, dua të fitoj Ligën e Kampionëve

Futboll

Onana: Do t’i bashkohem një klubi të madh me një histori të madhe si Interi, dua të fitoj Ligën e Kampionëve

news image

André Onana thotë se “të gjitha palët” donin transferimin e tij në Manchester United, por insiston se ai do të jetë një “Interist përgjithmonë” dhe refuzon të përjashtojë një rikthim në Stadio Meazza një ditë.

Ndërkombëtari i Kamerunit do t’i bashkohet Djajve të Kuq në një marrëveshje të përhershme prej 55 milionë eurosh, duke përfshirë shtesat. Së shpejti ai do t’i nënshtrohet testeve mjekësore me gjigantët e Premier League.

“Ndihem mirë, jam rimbushur në shtëpi, në Kamerun dhe më pas takova bashkëlojtarët në Appiano Gentile”, tha 27-vjeçari për Gazzetta dello Sport.

“Tani mezi pres të filloj këtë aventurë të re me një trajner që është mentor për mua. Do të bashkohem me një ligë të madhe dhe një klub të madh me një histori të madhe si Interi. Do të filloj nga e para dhe do të jap gjithçka çdo ditë për t’u treguar fansave se kush jam”.

Onana do të ribashkohet me ish-trajnerin e tij të Ajax, Erik ten Hag, i cili prej disa muajsh kërkon nënshkrimin e tij.

Reprezentuesi kamerunas kaloi vetëm një sezon te Interi, por ka ndërtuar një lidhje të fortë me klubet dhe tifozët.

“Një pjesë e zemrës sime është e trishtuar,” pranoi ai.

“Të largohesh nga Interi do të thotë të largohesh nga një familje, jo një ekip i zakonshëm. Mësova se të luash për Interin është një mënyrë për të qenë dhe jetuar.

Është e rëndësishme të jesh i sinqertë dhe t’u thuash njerëzve të vërtetën. Unë jam një person që dua gjithmonë sfida të reja. Të luash në Premier League për një klub si Manchester United është bindëse. Të gjitha palët donin ta bënin këtë”, pranoi ai.

“Nëse do të kisha qëndruar do të isha i lumtur gjithsesi sepse nuk kam pasur kurrë probleme te Interi, përkundrazi ka pasur një magji që është e vështirë të shpjegohet.

E di që mund të udhëtoj nëpër botë, por do të jetë e vështirë të gjesh tifozë si ata të Interit”, vazhdoi Onana.

“Më dhanë emocione që nuk do t’i harroj kurrë. Në disa ndeshje, pata ndjenjën se po luanin 80,000 njerëz, jo vetëm 11. Ishte një privilegj ta përjetoja atë.”

Finalja e Ligës së Kampionëve kundër Manchester Cityt më 10 qershor ishte ndeshja e fundit e Interit për Onanën, ndaj ai u pyet se çfarë ndjeu pas humbjes në Stamboll.

“Krenari dhe trishtim, ju nuk e dini se sa do të kisha dashur të sillja kupën në Milano dhe të festoja me tifozët tanë,” u përgjigj ai.

“Ne u afruam, luajtëm kundër Manchester Cityt duke mbajtur kokën lart. Shpresoj se mund ta fitoj Champions League me Manchester United, por gjithashtu shpresoj që Interi të arrijë sërish në finale dhe ta fitojë atë. Të gjithë tifozët e meritojnë.

Onana do të nënshkruajë një marrëveshje afatgjatë me Djajtë e Kuq, por refuzon të përjashtojë një rikthim në Inter një ditë.

“Kush e di, jeta është e paparashikueshme. Ndoshta një ditë do të kthehem edhe unë”, tha ai.

“Jam i sigurt se njerëzit do të më përqafojnë sepse më kanë njohur. Ndërkohë nuk do të pushoj kurrë së kënduari një këngë që më pëlqen shumë: “Për të gjitha kilometrat që bëra me ty, Internazionale duhet të fitosh”.

/GazetaSinjali/