image Ylli triumfon ndaj Prizrenit, shpallet kampion vjeshtor në Ligën Unike

Basketboll

Ylli triumfon ndaj Prizrenit, shpallet kampion vjeshtor në Ligën Unike

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Prizrenit 16 me rezultat 69:52 (11:10, 20:11, 15:20, 23:11), në derbin e javës së shtatë të Ligës Unike, që është xhiroja e fundit për stinorin vjeshtor.

Në çerekun e parë të ndeshje kishte shumë gabime nga skuadrat dhe nuk ishin shumë të sakta, e kjo bëri që kjo pjesë të përfundojë 11:10, ku asnjëra skuadër nuk arrinte shkëputjen në rezultat.

Skuadrat paksa u këndellën në periudhën e dytë, ku vendasit ishin më të mirë, duke krijuar epërsi deri në dhjetë pikë, 31:21, sa përfundoi pjesa e parë, që u karakterizua me shumë pak pikë të shënuara në këtë pjesë.

Në periodën e tretë më të mirë ishin mysafirët që shkrinë epërsinë, për të barazuar shifrat në 39:39, por më pas për një nuancë ishin më të mirë vendasit, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 46:41.

Në dhjetë minutat e fundit, kampionët vetëm sa e thelluan epërsinë më shumë, ku më e larta ishte 69:50, ndërsa në fund triumfuan me shifrat 69:52.

Te suharekasit u dalluan Henrik Sirko me 16 pikë e 14 kërcime, shtatë asistime dhe Erjon Kastrati me 18 pikë e tetë kërcime, kurse te Prizreni 16 më i dalluari ishte Ivan Koljeviq me 14 pikë, pesë kërcime dhe pesë asistime.

Golden Eagle Ylli e përfundon stinorin vjeshtor në vendin e parë me gjashtë fitore dhe një humbje, ndërsa prizrenasit me katër fitore dhe tri humbje. /Gazeta Sinjali Sporti/