image Xavi: Është e vështirë për ne të transferojmë Haaland për shkak të situatës ekonomike
[wp-story id="814678"]

Futboll

Xavi: Është e vështirë për ne të transferojmë Haaland për shkak të situatës ekonomike

news image

Trajneri i Barcelonës, Xavi ka pranuar se çdo lëvizje për Erling Haaland do të ishte “shumë e vështirë” për shkak të gjendjes aktuale financiare të klubit, pasi ylli i Borussia Dortmund është më afër një kalimi në Manchester City.

Reprezentuesi norvegjez pritet gjerësisht të largohet nga Bundesliga dhe të shkojë në Premier League këtë verë, me raportimin se një marrëveshje me Cityn mund të përfundojë në javën e ardhshme.

Camp Nou gjithashtu është përmendur shpesh si një destinacion i ardhshëm potencial për talentin e superyllit, por Xavi tani ka pranuar se situata ekonomike e Barçës në thelb i ka përjashtuar ata nga gara.

“Është shumë e vështirë për shkak të situatës ekonomike”, tha trajneri spanjoll në një konferencë shtypi përpara ndeshjes së fundit të skuadrës së tij në La Liga kundër Celta Vigos. “Nuk mund të të gënjej, ky është realiteti.

“Unë nuk do të thoja [është vetëm për para]. Do të respektoj projektet sportive të klubeve të tjera. Ne nuk jemi i vetmi klub me një projekt të mirë. City ka fituar shumë tituj dhe konkurron në krye të nivelit.

“Por nëse ndodh ajo që thoni [dhe Barca nuk nënshkruan me Haaland], do të ishte për shkak të çështjeve financiare”.

Me një klauzolë lirimi prej 75 milionë eurosh (64 milionë £/79 milionë dollarë) që duhet të aktivizohet për të kapur yllin e lindur në Leeds, Barcelona tashmë përballet me një disavantazh me duart e lidhura mes lëvizjes së kufizuar ekonomike.

Vështirësitë financiare të klubit janë të dokumentuara mirë, me disa nga lojtarët e tyre më të mëdhenj gjatë vitit të kaluar të blerë me transferime falas.

Edhe nëse ata do të merrnin Haaland me një marrëveshje me çmim të ulët, nuk ka gjasa që Blaugranasit të jetë në gjendje t’i përshtatë pagat e tij në faturën e tyre – një çështje me të cilën City nuk do të duhet të përballet.

Xavi thotë se është thelbësore që Barça të jetë aktive në afatin kalimtar të verës në mënyrë që të qëndrojë konkurrues, por ai pret që disa lojtarë të largohen përpara se të sillen ndonjë objektiv tjetër të mundshëm.

“Barca duhet të forcohet çdo sezon, por edhe më shumë nëse humbasim. Por situata financiare është ajo që kemi. Lojtarët duhet të largohen që të hyjnë nënshkrimet, kështu që është e komplikuar,” shtoi ai.

“Është një nga situatat më të vështira në historinë e klubit, por ne duhet të forcohemi për të qenë konkurrues. Ne do të vlerësojmë mes të gjithëve këtu në klub se çfarë mund të bëjmë dhe të shkojmë prej andej“, deklaroi Xavi.

/GazetaSinjaliSport/