image Willian shkëput kontratën me klubin brazilian pas eliminimit në çerekfinale, synon rikthimin në Premier League - Sinjali

Willian shkëput kontratën me klubin brazilian pas eliminimit në çerekfinale, synon rikthimin në Premier League

news image

Sulmuesi brazilian Willian ka rënë dakord të ndërpresë kontratën e tij me Corinthians pas largimit të tyre nga Copa Libertadores.

Corinthians humbi 3-0 në total ndaj Flamengos në çerekfinalet e turneut të mërkurën, me ish-anësorin e Arsenalit dhe Chelseat që i dha fund qëndrimit të tij në klub menjëherë pas.

34-vjeçari u largua nga Gunners për në Brazilin e tij të lindjes verën e kaluar në një transferim të lirë vetëm një sezon në marrëveshjen e tij trevjeçare në Emirates dhe fillimisht kishte rënë dakord për një marrëveshje dyvjeçare me skuadrën braziliane përpara anulimit të parakohshëm të së mërkurës.

Koha e 34-vjeçarit me klubin e tij të fëmijërisë mori një fund të paceremonizuar pasi Corinthians u mposht nga Flamengo, dhe largimi i tij vjen vetëm tre ditë para një derbi vendimtar kundër Palmeiras në ligë.

Njoftimi vjen si pasojë e dëshirës së familjes së lojtarit për t’u rikthyer në Evropë, ku jetuan prej 14 vitesh.

Gazeta braziliane pohoi gjithashtu se presidenti i klubit Duilio Monteiro Alves pranoi se një takim midis Corinthians dhe Willian ishte planifikuar për të mërkurën.

Willian tani do të heqë dorë nga pagat që priste të fitonte deri në fund të vitit 2023 dhe ka të ngjarë të kërkojë një lëvizje në një klub evropian për të vazhduar karrierën dhe për të kënaqur kërkesën e familjes së tij.

Sulmuesi anësor kishte tërhequr më parë interes nga disa palë, duke përfshirë Fulhamin e sapo promovuar. Është raportuar se skuadra e Marco Silva tashmë është duke negociuar kushtet e një transferimi të propozuar.

Braziliani shijoi një periudhë të shkëlqyer te Chelsea, pasi fitoi dy tituj të Premierligës, një Kupë FA, Kupën e Ligës dhe Europa League gjatë qëndrimit të tij shtatëvjeçar në Stamford Bridge.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: