COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Angli/ Vdes shkrimtari i njohur, Vladimir Bukovsky

news image

Disidenti sovjetik dhe shkrimtari Vladimir Bukovsky, ka ndërruar jetë të dielën në Cambridge, Angli, në moshën 76 vjeçare.

Siç raportohet, Bukovsky “vdiq si pasojë e ndaljes së zemrës në një spital, ndërsa gjendja shëndetësore e tij në kohë të fundit ishte e keqe”.

Ai njihet për lëvizjen disidente në BRSS, ndërsa më 1972 ishte dënuar me dy vjet burgim dhe pesë vjet ekzil “për shkak të aktivizmit antisovjetik”, njofton agjencia TASS.

Bukovsky është i përkthyer edhe në shqip.


Shpërndaje artikullin