image COVID-19: Përhapet një variant i ri në Angli

Evropë

COVID-19: Përhapet një variant i ri në Angli

news image

Një variant i ri COVID 19  po përhapet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, sipas Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA).

I njohur shkencërisht si EG.5.1, ai rrjedh nga variant Omicron i COVID dhe tashmë ka dalë në një nga shtatë raste të reja, tregojnë të dhënat e UKHSA, raporton Skynews.

UKHSA ka monitoruar përhapjen e tij në vend për shkak të rasteve në rritje ndërkombëtarisht, veçanërisht në Azi.

Zyrtarët thonë se ata po monitorojnë nga afër  situatën pasi shifrat e rasteve me COVID vazhdojnë të rriten.

“Ne kemi parë gjithashtu një rritje të vogël të pranimeve në spital në shumicën e grupmoshave, veçanërisht në mesin e të moshuarve”, tha Dr Mary Ramsay, kreu i imunizimit në UKHSA.

/GazetaSinjali/