image Vdes në aksident karikaturisti që ofendoi myslimanët me Profetin Muhamed
[wp-story id="814678"]

Botë

Vdes në aksident karikaturisti që ofendoi myslimanët me Profetin Muhamed

news image

Artisti suedez Lars Vilks, i cili skicoi kokën e Profetit Muhamed në trupin e një qeni, ka vdekur në një aksident trafiku.

Vilks u raportua se po udhëtonte me një makinë civile të policisë e cila u përplas me një kamion pranë qytetit Markaryd në Suedinë jugore.

Artisti 75-vjeçar kishte jetuar nën mbrojtjen e policisë pasi mori kërcënime me vdekje mbi filmin vizatimor.

A view of a scene after an accident between a car and a lorry in which three people died, including Swedish artist Lars Vilks, outside the town Markaryd in Sweden on 3 October 2021

Pse përshkrimi i Profetit Muhamed shkakton ofendim?

Karikatura, e botuar në 2007, ofendoi shumë myslimanë që e konsiderojnë paraqitjen vizuale të Profetit si blasfemi.

Pas aksidentit, një zjarr i madh shpërtheu dhe një numër automjetesh të urgjencës shkuan në vendngjarje. Drejtuesi i kamionit u plagos dhe u dërgua në spital, ku u mor në pyetje nga hetuesit, raporton BBC.

Një deklaratë nga policia tha se ishte ende e paqartë se si ndodhi përplasja, por fillimisht nuk kishte asgjë për të sugjeruar që dikush tjetër ishte i përfshirë.

“Ky është duke u hetuar si çdo aksident tjetër rrugor. Për shkak se ishin përfshirë dy policë, një hetim është caktuar në një seksion të veçantë të zyrës së prokurorit,” tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve AFP, duke shtuar se nuk kishte dyshime për lojëra të pahijshme.

Stefan Sinteus, shefi i njësisë hetimore rajonale të Suedisë Jugore, tha në një konferencë për shtyp se oficerët po përpiqeshin të përcaktonin pse makina kishte dalë nga rruga.

Menjëherë më pas, Al-Kaeda në Irak ofroi një shpërblim prej 100,000 dollarë (73,692) për vrasjen e tij.

Në vitin 2015, Vilks mori pjesë në një debat mbi fjalën e lirë që ishte shënjestruar në një sulm me armë në Kopenhagen. Ai tha se ai ishte ndoshta objektivi i sulmit, i cili vrau një regjisor filmi.

Por, policia tha të hënën se nuk kishte pasur kërcënime të reja kundër tij kohët e fundit. /Gazeta Sinjali/