image Vdes Mikhail Gorbachev – presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik

Botë

Vdes Mikhail Gorbachev – presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik

news image

Mikhail Gorbachev, presidenti i fundit i Bashkimit Sovjetik para shpërbërjes së tij, ka vdekur në Moskë në moshën 92-vjeçare, sipas deklaratave zyrtare.

Gorbachev, sundimi i trazuar i të cilit lidhej me termat perestrojka dhe glasnost (reformë dhe hapje) vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve, raporton CNN.

“Mikhail Sergeevich Gorbachev vdiq këtë mbrëmje pas një sëmundjeje të rëndë dhe të zgjatur”, njoftoi Spitali Klinik Qendror të martën.

/GazetaSinjali/