image Van Gaal konfirmon largimin: E dhimbshme të shohësh se si jemi eliminuar

Futboll

Van Gaal konfirmon largimin: E dhimbshme të shohësh se si jemi eliminuar

news image

Trajneri i Holandës, Louis van Gaal, konfirmoi se do të largohej nga posti pasi skuadra e tij u eliminua nga Kupa e Botës nga Argjentina të premten.

Ata bënë një paraqitje dramatike në çerekfinale, duke u rikthyer nga dy gola poshtë për të barazuar në fund të kohës së lëndimit, por më pas u eliminuan në penallti pasi Emi Martinez bëri dy pritje të shkëlqyera.

Pas ndeshjes, van Gaal qëndroi në rekordin e tij në periudhën e tij të tretë si trajner i Holandës, por konfirmoi se nuk do të vazhdonte në këtë rol.

Ai tha: “Së pari dhe më e rëndësishmja nuk do të vazhdoj si trajner i skuadrës holandeze sepse e bëra këtë vetëm për këtë periudhë kohore.

Nuk mendoj se jam mposhtur sot, vetëm në një penallti.

Kam kaluar një kohë të mrekullueshme dhe po, është tepër e dhimbshme të shohësh se si jemi eliminuar. Veçanërisht sepse bëra gjithçka që kjo të mos ndodhte”, deklaroi Van Gaal.

Arritja në çerekfinale është një përmirësim i dukshëm për Holandën pasi nuk arriti të kualifikohej fare në 2018.

Fitorja e Argjentinës do të thotë se ata do të përballen me Kroacinë për një vend në finale në stadiumin Lusail të martën.

/GazetaSinjaliSport/