image Tornado vret një person dhe plagos 10 tjerë në Holandë

Evropë

Tornado vret një person dhe plagos 10 tjerë në Holandë

news image

Të paktën një person humbi jetën dhe dhjetë tjerë u plagosën në një stuhi të fortë, që dëmtoi rëndë qytetin Zierikzee në Holandën jugore, më herët gjatë ditës së sotme, shkruan AP.

Qyteti, i cili me rreth 10,000 banorë është sa Struer, përjetoi një stuhi që, sipas shërbimeve të urgjencës, bëri që tulla të fluturonin nëpër rrugë, ndërsa pemët ranë dhe disa çati u shkulën.

Televizioni holandez NOS raportoi se tornado mori pllakat nga çatitë dhe se trampolinat po fluturonin në ajër.

/GazetaSinjali/