image Ukraina u shpall fituese e Eurovizionit, reagon Zelensky
[wp-story id="814678"]

Botë

Ukraina u shpall fituese e Eurovizionit, reagon Zelensky

news image

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka uruar Orkestrën e Ukrainës Kalush për fitoren e konkursit të këngës në Eurovision.

“Trimëria jonë po i bën përshtypje botës, muzika jonë po pushton Evropën!” tha Zelensky në një postim në Facebook të dielën herët në mëngjes.

“Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin! Për herë të tretë në historinë e saj, dhe jam i sigurt se nuk do të jetë e fundit. Ne do të bëjmë çmos që të presim pjesëmarrësit dhe mysafirët e Eurovizionit në Mariupol. E lirë, paqësore, e rindërtuar! Faleminderit Orkestrës Kalush për fitoren dhe të gjithëve që na votuan!”

“Jam i sigurt se do ta pushtojmë armikun me një akord triumfues!”, shtoi Zelensky.

Pasi u shpall fitorja e grupit, frontmeni Oleg Psyuk tha në anglisht: “Faleminderit shumë. Faleminderit për mbështetjen e Ukrainës. Kjo fitore është për çdo ukrainas”.

“Lavdi Ukrainës!” shtoi ai në ukrainisht.

Në fund të performancës fillestare të grupit të këngës së tyre “Stefania”, para shpalljes së fituesit, Psyuk tha në skenë, “Unë ju kërkoj të gjithëve, ju lutemi ndihmoni Ukrainën, Mariupolin, ndihmoni Azovstal, tani”.

/GazetaSinjali/