image Totti: Nëse do të isha president i një ekipi, do të ofroja 200 milionë euro për Salah

Futboll

Totti: Nëse do të isha president i një ekipi, do të ofroja 200 milionë euro për Salah

news image

Francesco Totti dha vlerësime të mëdha për ish-bashkëlojtarin e tij të Romës, Mohamed Salah, duke sugjeruar se ylli i Liverpool është “një nga dhjetë lojtarët më të mirë në botë”.

Salah kaloi dy sezone me Giallorossi më herët në karrierën e tij, nga 2015 në 2017. Gjatë kohës së tij në Itali, sulmuesi egjiptian shënoi 34 gola dhe siguroi 22 asistime në 83 paraqitje, duke fituar një transferim prej 42 milionë euro në Liverpool në korrik 2017, ku ai do të bëhej një nga lojtarët më të mirë në Premier League.

Duke folur në TV egjiptian, Totti theksoi marrëdhënien e tij të fortë me Salah dhe se si ylli i Liverpool është një nga lojtarët më të mirë në botë.

“Salah është një nga dhjetë lojtarët më të mirë në botë dhe unë kam një marrëdhënie me të që shkon përtej futbollit. Messi dhe Ronaldo mbeten. Ata janë dy lojtarë të ndryshëm, Messi është më teknik, Ronaldo është më shumë njeri i skuadrës”.

Legjenda e Romës shprehu konfuzionin e tij për nderin më të lartë individual të futbollit, Topin e Artë.

“Sinqerisht, në 30 vitet e karrierës sime, kurrë nuk e kam kuptuar se si fitohet Topi i Artë, nëse është një çmim ekipor apo individual”.

Ai sugjeroi se Salah do të vlente qindra milionë, për shkak të talentit dhe etikës së tij të punës.

“Salah para se të jetë një lojtar i madh, është një djalë i jashtëzakonshëm, i përulur, i sjellshëm dhe gjithmonë i disponueshëm. Me ne ai kishte pasur një sezon të mrekullueshëm, e dija që nëse shkonte te një ekip si Liverpooli do të bëhej edhe më i fortë.

Nëse do të isha president i një ekipi, do të paguaja të paktën 200 milionë euro për të”.

/GazetaSinjaliSport/