image Roma favorite për të siguruar shërbimet e Lukakut

Futboll

Roma favorite për të siguruar shërbimet e Lukakut

news image

Roma është shfaqur si favorit për të nënshkruar me Romelu Lukakun pasi Chelsea është detyruar të huazojë sulmuesin në mungesë të ofertave për shitje të përhershme.

30-vjeçari mund të përballet me një mungesë pesë-mujore në ekipin e parë deri në janar, nëse nuk mund të sigurojë një rrugë daljeje nga Stamford Bridge, dhe Roma tani po përgatit një ofertë huazimi ndërsa AC Milan monitoron situatën, raporton Standard Sport, përcjell Sinjali Sporti.

Lukaku mund të jetë i vendosur për një ribashkim me ish-trajnerin e Chelseat, Jose Mourinho, i cili menaxhoi për një kohë të shkurtër sulmuesin gjatë periudhës së tij të dytë si trajner i Bluve.

Chelsea dëshiron një tarifë të konsiderueshme huazimi dhe të paguhet shumica e shumës prej 325,000 funtesh në javë, pasi dështoi të shesë sulmuesin e tyre këtë verë.

Roma ka tejkaluar Juventusin në garë, me interesin e klubit torinez të kushtëzuar me shitjen e sulmuesit aktual Dushan Vlahovic, i cili gjithnjë e më shumë pritet të qëndrojë për shkak të pagave të tij të larta dhe çmimit të kërkuar prej 68 milionë funtesh.

Chelsea në fillim të kësaj vere hodhi poshtë një marrëveshje shkëmbimi duke përfshirë Lukakun, paratë dhe Vlahovicin.

Al-Hilal kishte rënë dakord më parë për një marrëveshje me çmimin e kërkuar të Chelseat prej 40 milionë funte, por Lukaku e refuzoi lëvizjen. Që atëherë ata kanë nënshkruar me Aleksandar Mitrovicin nga Fulham.

Chelsea shpreson se opsionet e tjera të Ligës Pro Saudite mund të bëhen të disponueshme më vonë, me dritaren e transferimeve të ligës të hapur deri më 20 shtator.

/GazetaSinjali/