image Tjetër mrekulli: Një grua shtatzënë me vajzën e saj shpëtohen pas 115 orësh në rrënoja

Botë

Tjetër mrekulli: Një grua shtatzënë me vajzën e saj shpëtohen pas 115 orësh në rrënoja

news image

Pavarësisht se shpresa është zbehur se një numër i konsiderueshëm njerëzish do të shpëtohen nga rrënojat, momentet e shpëtimit të mrekullueshëm po shfaqen ende nga rajoni.

Pesë ditë që nga lëkundja e parë me magnitudë 7.8 ballë që goditi Turqinë në orët e para të mëngjesit të së hënës, njerëzit po nxirren ende të gjallë nga rrënojat.

Pamjet video të ngarkuara në mediat sociale treguan momentin kur një grua shtatzënë dhe vajza e saj e vogël u nxorrën me barelë nga një ndërtesë e rrafshuar në qytetin turk të Gaziantep, pasi mbijetuan për 115 orë.

Ka pasur gjithashtu raporte për disa njerëz që janë shpëtuar në zonat e goditura nga tërmeti në Turqi pas 110 orësh – përfshirë një adoleshent.

Videoja nga një organizatë gjermane për reagim ndaj fatkeqësive thuhet se tregoi një vajzë që nxirrej e gjallë nga rrënojat në Kahramanmaras pasi ishte bllokuar për më shumë se 110 orë.

Fondacioni i Ndihmës Humanitare të Turqisë publikoi gjithashtu një video që tregon një burrë duke u shtrirë nga rrënojat në një ambulancë aty pranë.

/GazetaSinjali/