image Tha se ukrainasit dhe rusët janë vëllezër, Ukraina i reagon Macronit - Sinjali

Tha se ukrainasit dhe rusët janë vëllezër, Ukraina i reagon Macronit

news image

Një koment i presidentit francez Emmanuel Macron se rusët dhe ukrainasit janë “vëllezër” nuk është pritur mirë nga Ukraina. Macron e kishte përdorur këtë shprehje për të shpjeguar pse mendonte se veprimet e Rusisë në Ukrainë nuk ishin gjenocid.

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës që atëherë e ka dënuar këtë, duke i quajtur komentet “zhgënjyese”.

Zëdhënësi Oleg Nikolenko tha:

“Ukraina dhe Rusia janë historikisht afër për arsye objektive, por miti i dy kombeve vëllazërore të Rusisë dhe Ukrainës filloi të shembet pas pushtimit të Krimesë dhe agresionit në Donbas në 2014. Ky mit u shkatërrua përfundimisht kur raketat e para ruse fluturuan në qytetet e Ukrainës në shkurt.”

Ai shtoi se “njerëzit vëllezër” nuk vrasin fëmijë, qëllojnë civilë apo shkatërrojnë shtëpitë e vëllezërve të tyre.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin