image Tërmet i fortë godet Greqinë pas mesnate, banorët në panik lënë shtëpitë e tyre
[wp-story id="814678"]

Evropë

Tërmet i fortë godet Greqinë pas mesnate, banorët në panik lënë shtëpitë e tyre

news image

Një tërmet i fortë me magnitudë 5 të shkallës Rihter ka “tronditur” Fokidën edhe Atikën rreth orës 01:00, pak pas mesnate.

Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti me magnitudë 5 ishte me qendër 26.1 km në juglindje të Amfissa -s dhe kishte një thellësi fokale prej 10 km.

Tërmetit kryesor i ka paraprirë një pasgoditje me magnitudë 1.3, ndërsa pas lëkundjes kryesore me magnitudë 5 janë regjistruar gjithsej 11 pasgoditje me magnitudë 0.8 deri në 1.9 ballë.

Banorët e tronditur kanë treguar se dridhja ka qenë e fortë.

Kjo figurë ka një atribut alt të zbrazët; emri i kartelës për të është 2-15-640x755.jpg

/GazetaSinjali/