image Suning afër ta shesë Interin te fondi saudit që ka edhe Newcastle
[wp-story id="814678"]

Futboll

Suning afër ta shesë Interin te fondi saudit që ka edhe Newcastle

news image

“International Business Times” pretendon se fondi saudit PIF – i cili tashmë bleu Newcastle United – do të blejë Interin nga Suning për 1 miliard dollarë (884,109 milion €) gjatë ditëve të ardhshme.

Nuk është hera e parë që ka pasur raportime për interes nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite për kampionët aktual të Serie A.

‘IBT’ raporton se marrëveshja është bërë tashmë dhe dokumentet do të mbërrijnë në selinë e Interit gjatë ditëve të ardhshme.

Sugjerohet se kostoja e operacionit është 1 miliard dollarë masive, afërsisht 884,109 milion €, ose 744,56 milion £.

Kjo vjen vetëm disa ditë pasi Suning njoftoi se kriza e tyre e borxhit po lehtësohet, por dihet mirë se biznesi kinez ka kërkuar investitorë të rinj për disa kohë.

Inter raportohet se ka një humbje prej 13 milionë euro në muaj, pavarësisht se shiti yje si Romelu Lukaku dhe Achraf Hakimi.

PIF tashmë ka përfunduar blerjen e diskutueshme të klubit të Premier Ligës, Newcastle United në tetor.

Është pjesë e një plani më të gjerë që autoritetet saudite të bëhen një protagonistë kryesor në botën e sportit dhe veçanërisht të futbollit.

PIF thuhet gjithashtu se është në bisedime për të blerë skuadrën e Ligue 1, Olympique Marseille dhe një ekip të pazbuluar të ligës së lartë braziliane.  /Gazeta Sinjali Sporti/