image Studim i ri, konsumimi i arrave ngadalëson plakjen

Studim/ Studim i ri, konsumimi i arrave ngadalëson plakjen

news image

Studiuesit nga Spanja dhe Kalifornia kanë zbuluar se konsumimi i arrave lufton plakjen. Sipas studimit të tyre, arrat kanë efekt vetëm tek të moshurait që konsumojnë duhan.

Në këtë studim morën pjesë rreth 640 të moshuar, të cilët konsumuan arra çdo ditë për dy vjet.

Arrat përmbajnë acide yndyrore omega-3 dhe polifenole, të cilat, sipas studiuesve, luftojnë stresin oksidativ dhe inflamacionin, faktorë përgjegjës për rënien e funksionit njohës.

Joan Sabaté, profesor i ushqyerjes dhe epidemiologjisë në Shkollën e Shëndetit Publik Universitar, Loma Linda ishte i para që gjeti një rënie të kolesterolit në gjak nga konsumi i arrave./Gazeta Sinjali/