image Metodat më efektive kundër plakjes së lëkurës

Bukuri dhe kujdes

Bukuri dhe kujdes/ Metodat më efektive kundër plakjes së lëkurës

news image

Normalisht se secili nga ne mundohet t’i kushtojë kujdes të veçantë lëkurës, por jo çdo herë arrijmë t’i gjejmë metodat më efektive. Ne po u’a sjellim disa metoda të kujdesit të lëkures kundër plakjes.

1.Hidratimi

Hidratimi duhet të vijë nga brenda, duke pirë të paktën 1.5 litër ujë në ditë, si dhe nga jashtë, duke përdorur locione ose kremra me lagështi, mbase bazuar në acidin hialuronik dhe kolagjenin.

2.Pastrimi

Kryerja e një pastrimi të përjavshëm, masazhimi i fytyrës në të gjitha pjesët e saj në mënyrë që të stimuloni mikroqarkullimin dhe gjithashtu muskujt e fytyrës, do të jetë një mënyrë e sigurt për ta tonifikuar dhe për ta pasur atë gjithmonë të ndritshme.

3.Tonifikimi

Gjesti i tonifikimit përfundimisht nënvlerësohet në të gjitha moshat. Ndërsa përgjimi ose avullimi i tonikut, ndoshta i ftohtë, në lëkurën e fytyrës dhe qafës do të jetë një zakon shumë i fuqishëm kundër plakjes.

4.Përdorni një krem ​​të pasur

Kur lëkura nuk është më ajo e njëzet vjeçareve, nuk do të jetë e mjaftueshme të aplikoni një locion të thjeshtë hidratues, por do të duhet të lëvizni drejt produkteve të pasura me substanca si kolagjeni, acidi hialuronik dhe vitaminat.

5.Përdorni maska

Maska hidrogel paraqesin një gjeneratë të re të produkteve që menjëherë kthejnë hidratimin dhe ushqimin në lëkurë, me një efekt vërtet befasues.

6.Akulli

Kalimi i një kub akulli në fytyrë dhe qafë, të paktën një herë në javë derisa të treten plotësisht, do të jetë një palestër e vërtetë për lëkurën që do të mbetet e shëndetshme dhe plot shkëlqim.

7.Mos pini duhan

Përveç shkaktimit të dëmtimit të shëndetit, pirja e duhanit është një armik i lëkurës. Zakoni i pirjes së cigareve do të plakë lëkurën para kohe.

Të kujdesesh për lëkurën tuaj është një angazhim i përditshëm që asnjë grua nuk duhet të heqë dorë. Vetëm me këmbëngulje dhe zakone të mira të jetës do të keni mundësi të keni lëkurë të re për një kohë të gjatë./Gazeta Sinjali/