COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Koronavirusi/ Sportisti italian nuk mbyllet në shtëpi, ndihmon puntorët shëndetësor duke vozitur auto-ambulancat

news image

Sportisti i njohur në Itali që luan ragbi, Maxime Mbanda nuk është mbyllur në shtëpi por i ka dal në ndihmë popullit të tij.

Ai po e vozit vullnetarisht një auto-ambulancë në Parma, transmeton Gazeta Sinjali.

“Kur çdo gjë ishte anuluar në ragbi, po mendoja se si mund të ndihmoj edhe nëse nuk kam ekspertizë në shëndetësi.  Unë gjeta Kryqin e Verdhë që po transportonte gjëra material në qendra të mjekësisë dhe ushqim për të moshuarit”, u shprehë ai AFP.

Deri më tani në Itali kanë vdekur mbi 4 mijë persona dhe numri i të infektuarve po rritet./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin