image Sot parashihen temperatura të larta, nga nesër mot jostabil
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Sot parashihen temperatura të larta, nga nesër mot jostabil

news image

Në parashikimi e motit për këtë javë Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur sedo të mbajë mot i ndryshueshëm.

Pos ditës së hënë ku parashihen temperatura të larta, ditët tjera do të karakterizohen me mot jostabil i përcjellur me alternime vranësira të cilat do të shoqërohen me riga shiu dhe herë–herë edhe me shkarkime rrufesh.

Në fushat termike do të kemi rënie në të dy vlerat ekstreme për 4-6 gradë Celsius.

Minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-34 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja m e shpejtësi 1-8m/s.

/Gazeta Sinjali/