image Si ta eleminojmë celulitin në shtëpi

Këshilla

Si ta eleminojmë celulitin në shtëpi

news image

Një gjë është që ju nevojitet, ndërsa rezultatet do t’i shihni në më pak se 14 ditë, transmeton Gazeta Sinjali.

“Një nga metodat më efektive kundër celulitit është pastrimi i lëkurës me një furçë me qime natyrale. Kjo metodë përmirëson kullimin limfatik, qarkullimin e gjakut të lëkurës, detoksifikimin dhe gjithashtu parandalon dhe zvogëlon celulitin”, thotë dermatologia nga New York, Francesca Fusco.

Si të pastroni në mënyrën e duhur lëkurën në shtëpi?

Blini një furçë natyrale me qime natyrale me një dorezë të gjatë për të arritur të gjitha pjesët e trupit. Lëkurën fërkojeni me brushë me veprime të gjata intensive, duke filluar nga poshtë lart.

Trajtoni barkun dhe vithet me lëvizje të buta rrethore. Është e rëndësishme të mos e “fërkoni” lëkurën shumë ashpër, sepse qëllimi kryesor është të përmirësoni qarkullimin dhe rrjedhën e limfës, dhe jo ta dëmtoni atë.

Koha minimale e “pastrimit” është 2 minuta, maksimumi është 20 minuta.

Kur të keni mbaruar fërkimin me brushë, bëni dush në mënyrë alternative me ujë të nxehtë dhe të ftohtë. Në këtë mënyrë, ju do të stimuloni qarkullimin e gjakut.

Pas dushit, thajeni lëkurën butësisht me peshqir dhe lyejeni lëkurën me ndonjë vaj natyral, siç është vaji i kokosit.

Nëse e bëni këtë trajtim çdo ditë, do të arrini rezultate të mahnitshme për vetëm dy javë. 

/GazetaSinjali/