image ShBA po merr masa për të siguruar që droni i rrëzuar të mos përfundojë në duar të gabuara, thonë nga Shtëpia e Bardhë
[wp-story id="814678"]

Botë

ShBA po merr masa për të siguruar që droni i rrëzuar të mos përfundojë në duar të gabuara, thonë nga Shtëpia e Bardhë

news image

Shtetet e Bashkuara po marrin masa për të siguruar që droni që u rrëzua mbi Detin e Zi nuk do të bjerë në duar të gabuara, tha të martën një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë.

“Pa hyrë në shumë detaje, ajo që mund të them është se ne kemi ndërmarrë hapa për të mbrojtur aksionet tona në lidhje me atë dron të veçantë – atë avion të veçantë. Dhe është pronë e Shteteve të Bashkuara. Ne padyshim që nuk duam të shohim dikë që e ka në dorë atë përtej nesh, “tha John Kirby, koordinator i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimet strategjike, për Jake Tapper të CNN të martën.

I pyetur nëse SHBA do të tregonte prova për të mbështetur rrëfimin e saj për atë që ndodhi – duke pasur parasysh mohimin e Rusisë – Kirby vuri në dukje se SHBA po “shikon disa imazhe për të parë nëse ndonjë prej tyre mund të jetë e përshtatshme” për publikim, por tha se nuk janë marrë vendime në këtë kohë.

Ai hodhi poshtë gjithashtu mohimin e lëshuar nga ministria ruse e mbrojtjes.

“Natyrisht ne hedhim poshtë mohimin e rusëve dhe mendoj se kushdo, pas një viti tani, Jake, duhet të marrë me një kokërr të madhe kripe gjithçka që thonë rusët për atë që po bëjnë në Ukrainë dhe rreth saj,” tha ai.

Kirby vuri në dukje thirrjen e ambasadorit të Rusisë në SHBA, Anatoly Antonov në Departamentin e Shtetit, si “një nga avantazhet e hapjes së linjave diplomatike”, duke thënë se në takim, zyrtarët amerikanë e kaluan ambasadorin “përmes shqetësimeve shumë të rëndësishme dhe shumë reale, mbi këtë sjellje të pasigurt dhe joprofesionale të pilotëve rusë”.

Ai përsëriti dënimin e tij për incidentin, duke paralajmëruar implikime të menjëhershme dhe më të gjera.

“Ne sigurisht nuk duam ta shohim këtë luftë të përshkallëzohet përtej asaj që i ka bërë tashmë popullit ukrainas”, tha Kirby, duke e quajtur atë “sjellje të papërshtatshme, të pasigurt dhe joprofesionale nga pilotët rusë”.

/GazetaSinjali/