image Shqiptari rrëfen si u largua nga Ukraina: Mu desh të kaloja korsinë e kundërt, gruaja mbeti në kufi

Shqipëri

Shqiptari rrëfen si u largua nga Ukraina: Mu desh të kaloja korsinë e kundërt, gruaja mbeti në kufi

news image

Romeo Vela arriti të largohej pas shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Romeo tregoi se si arriti që të largohej nga qyteti Kharkiv drejt Rumanisë ku po qëndron te një mik i tij. Ai tregoi se ishin shpërthimet e bombave që i zgjuan nga gjumi, dhe arritën të largoheshin menjëherë drejt kufirit me Rumaninë.

“Jemi zgjuar nga shpërthimet e bombave. Morëm telefonatën nga kunati që të largohemi nga qyteti. Ishim pak me fat që u nisëm herët nga Kharkiv pasi po bëhej kaos në trafik“, tha ai.

Të gjithë shikonin se ku mund të merrnin karburant, kishte njerëz në radhë në bankë, për të marrë ujë. Unë arrita të kaloja por vëllai i bashkëshortes nuk e lejuan. Kishte dokumentin që tregonte paaftësinë për të marrë pjesë në luftë por duhej rinovuar“, tha ai, raporton abcnews.al.

Gruaja, kunati me nusen e vet dhe të ëmën po qëndrojnë afër kufirit në një familje që i ka strehuar. Nuk është aq e rrezikuar pjesa perëndimore e Ukrainës. Pas vdekjes së nënës time, ky ishte momenti më i vështirë i jetës time. Familjarët patën kërkuar që të largohesha që një muaj, nuk mund të ikja pa njerëzit e tjerë dhe kjo më bëri që të rrezikoja jetën. Po pres gruan në Rumani

Isha me fat pasi u futëm në korsinë e krahut tjetër për të parakaluar një radhë makinash 4 kilometra që kishim para. Duhej 5-6 ditë që të kaloje, u futëm në korsinë e kundërt për të arritur te kufiri“, tha Vela.

/GazetaSinjali/