image Shifra të frikshme: Ukraina thotë se mbi 800 ushtarë rusë vdesin çdo ditë në muajin shkurt

Botë

Shifra të frikshme: Ukraina thotë se mbi 800 ushtarë rusë vdesin çdo ditë në muajin shkurt

news image

Ushtarët rusë po vdesin në numër më të madh në Ukrainë këtë muaj se në çdo kohë që nga java e parë e pushtimit, sipas të dhënave ukrainase.

Të dhënat ukrainase tregojnë 824 ushtarë rusë që vdesin çdo ditë në shkurt.

Shifrat u theksuan nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Shifrat nuk mund të verifikohen – por Britania e Madhe thotë se tendencat janë “me gjasë të sakta”.

Rritja vjen pasi zyrtarët ukrainas thonë se Rusia ka nisur një “ofensivë të madhe”.

Megjithatë, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës (NSDC), Oleksiy Danilov, tha gjithashtu se Rusia po përjeton “probleme të mëdha” me fushatën.

“Trupat tona po e zmbrapsin [ofensivën] shumë fuqishëm,” tha zoti Danilov. Ofensiva që ata planifikuan tashmë po ndodh, gradualisht, por nuk është ofensiva që ata imagjinuan”.

Javën e kaluar, ministri në largim i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, tha se ata po prisnin një ofensivë të re ruse rreth 24 shkurtit – përvjetorin e pushtimit në shkallë të plotë.

/GazetaSinjali/