image Shfaqet fillimisht si dhimbje shpine, ekspertët paralajmërojnë për “vrasësin e heshtur”

Shëndeti

Shfaqet fillimisht si dhimbje shpine, ekspertët paralajmërojnë për “vrasësin e heshtur”

news image

Kanceri i pankreasit njihet si vrasësi i heshtur sepse është e vështirë të diagnostikohet herët – nuk shkakton asnjë shenjë apo simptomë në fazat e hershme. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të jeni të vetëdijshëm për simptomat që shfaqen.

Simptomat më të zakonshme të kësaj sëmundjeje përfshijnë: Dhimbje barku, shpine, humbje peshe e pashpjegueshme, dispepsi, humbje e oreksit, lodhje ekstreme etj. Gjithashtu kanceri i pankreasit diagnostikohet shumë vonë. Ekspertët theksojnë se kur shkoni te mjeku pasi përjetoni simptoma, kanceri ka tendencë të jetë i avancuar.

“Diagnoza e vonë është e barabartë me mbijetesën e dobët. Vetëm tetë nga 100 njerëz me kancer pankreatik mbijetojnë në pesë vjet dhe çelësi për ta menaxhuar atë është sa më herët të bëjmë diagnozën, aq më shumë ka të ngjarë që të keni operacion dhe kimioterapi dhe gjasat për mbijetesë rriten.”, thotë Dr. Mark Taylor.

/GazetaSinjali/