image Zbulohet një sëmundje e re te shpendët e detit, shkaktohet nga plastika

Botë

Zbulohet një sëmundje e re te shpendët e detit, shkaktohet nga plastika

news image

Një sëmundje e re e shkaktuar nga plastika është zbuluar te shpendët e detit.

Siç raportojnë shkencëtarët në Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës, zogjtë e identifikuar vuajnë nga një sëmundje e quajtur “plastikoza”, ata kanë plagë në sistemin e tyre tretës nga gëlltitja e mbeturinave.

Kjo është fibroza e parë e regjistruar e shkaktuar nga plastika në jetën e egër, theksojnë studiuesit.

Siç u vu në dukje në hulumtimin e botuar në Journal of Hazardous Materials, ndotja plastike është aq e përhapur sa dhëmbëzat e traktit tretës të zogjve janë të gjera dhe nuk funksionojnë ashtu siç duhet.

Është zbuluar se zogjtë e rinj të detit e kanë këtë sëmundje dhe besohet se janë ushqyer me plastikë të sjellë nga prindërit e tyre pa e ditur.

Shkencëtarët studiuan zogjtë në ishullin Lord Howe të Australisë për të përcaktuar lidhjen midis sasisë së plastikës së gëlltitur dhe parabarkut pjesa e parë e sistemit tretës të zogjve.

Ata zbuluan se sa më shumë plastikë të kishte gëlltitur zogu, aq më i lënduar ishte organi i tij. Sëmundja mund të çojë në prishje graduale të gjëndrave tubulare të gjëndrës pre-abdominale. Humbja e këtyre gjëndrave mund t’i bëjë zogjtë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe parazitëve dhe të ndikojë në aftësinë e tyre për të tretur dhe përthithur disa vitamina.

Kur zogjtë hanë copa të vogla plastike, kjo shkakton acarim në sistemin e tretjes. Me kalimin e kohës, inflamacioni i vazhdueshëm shkakton dhëmbëza dhe shtrembërim të indeve, duke ndikuar në tretjen, rritjen dhe vetë mbijetesën.

Materialet natyrore që shkencëtarët gjetën në stomakun e zogjve, si gurët shtuf, nuk shkaktojnë të njëjtat probleme , gjë që bëri që shkencëtarët ta emërtojnë këtë sëmundje nga plastika.

“Edhe pse këta zogj mund të duken të shëndetshëm, ata nuk janë mirë brenda. Është hera e parë që indet e stomakut janë hetuar në këtë mënyrë dhe tregon se konsumimi i plastikës mund të shkaktojë dëmtime serioze në sistemin tretës të këtyre shpendëve”, shpjegon Dr. Alex Bond, Kryekurator në Muzeun e Historisë Natyrore.

Edhe pse shkencëtarët studiuan vetëm një specie zogu, ata dyshojnë se shumë lloje të tjera janë prekur dhe nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar shkallën e “plastifikimit”.

Sipas tyre, ekspozimi i të gjithë organizmave ndaj plastikës është i pashmangshëm, pasi ndotja plastike tashmë ka marrë përmasa pandemike në të gjitha mjediset e planetit. /abcnews.al

/GazetaSinjali/