image "Saliba meriton shansin e tij në Arsenal"

Futboll

“Saliba meriton shansin e tij në Arsenal”

news image

Mikel Arteta duhet t’i japë një shans William Salibas në ekipin e parë të Arsenalit në sezonin e ardhshëm, ka deklaruar Per Mertesacker.

Qendërmbrojtësi u kthye në veri të Londrës këtë verë pas një sezoni mbresëlënës në huazim te Marseille.

Pala franceze donte ta mbante Saliban në formë të përhershme, por ai shprehu dëshirën e tij për t’u kthyer te Topçinjtë dhe për të luftuar për vendin e tij në ekip, dhe drejtori i akademisë së të rinjve Mertesacker beson se ai meriton një shans.

Ajo që William ka bërë në Marseille është e mrekullueshme”, tha ish-mbrojtësi për HaytersTV. “Kështu që ne ta testojmë vërtet këtë verë dhe të shohim se çfarë është më e mira për të.

Ai ka lënë qartë gjurmën e tij me moshën e tij të re, me lojën e tij në një ligë të madhe në Evropë dhe të qenit një nga lojtarët më të mirë i thotë të gjitha. Pra, pse të mos e përdorni atë?”

Saliba iu bashkua Arsenalit nga Saint-Etienne në vitin 2019, por nuk ka bërë një paraqitje seniore për klubin. Në vend të kësaj, ai u kthye në huazim te Saint-Etienne dhe më pas në Nice dhe Marseille.

Ai luajti një rol kyç për skuadrën e Ligue 1 sezonin e kaluar, duke bërë 51 paraqitje në të gjitha garat dhe u pyet për t’iu bashkuar klubit përgjithmonë.

Megjithatë, të dy Saliba dhe Arteta këmbëngulën se e ardhmja e tij ishte me skuadrën e Premierligës, me 21-vjeçarin që tha në qershor: “Unë i përkas Arsenalit dhe kam ende dy vjet atje. Do të jem atje për para-sezon me Arsenalin.

Kam luajtur zero ndeshje me Arsenalin dhe dua t’u tregoj atyre se për çfarë jam krijuar dhe të kem mundësinë të luaj për tifozët dhe për këtë klub të madh.”

Ndërkohë, Arteta tha se 21-vjeçarit i duhej një vit në Marseille për t’u përgatitur për të kërkuar një vend në ekipin e Topçinjve.

/GazetaSinjaliSport/