image Arteta e çon në "qiell" Xhakën: Ai është i veçantë e besnik, është dikush që i thyen muret për ju
[wp-story id="814678"]

Futboll

Arteta e çon në “qiell” Xhakën: Ai është i veçantë e besnik, është dikush që i thyen muret për ju

news image

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta e ka përshëndetur Granit Xhakën si një lojtar që “të gjithë menaxherët e duan” ndërsa ka komentuar edhe ndryshimin e pozicionit të tij.

Xhaka ka qenë një nga lojtarët më të spikatur për Topçinjtë këtë sezon, pasi ata janë në krye të tabelës së Premier League, gjashtë pikë më shumë se kampionët Manchester City.

Mesfushori zviceran ka tre gola dhe tre asistime deri më tani këtë sezon pasi është vendosur në një rol më sulmues dhe Arteta ka detajuar një bisedë që dyshja shtojnë para sezonit në të cilin roli i lojtarit në skuadër ishte në rrezik.

Arteta e ka cilësuar ndryshimin e pozicionit të Xhakës si “një domosdoshmëri”, raporton Standard Sport, përcjell Sinjali Sport.

Ai shpjegoi për Sky Sports: “Skuadra dëshironte të evoluonte në një nivel tjetër dhe të ishte më dominues dhe të kishte më shumë opsione në të tretën e fundit për të sulmuar dhe për të shënuar më shumë gola. Ne duhej ta bënim atë ndryshim.

Unë fola me të në fund të sezonit dhe i thashë: ‘Më duhet të zhbllokoj diçka në trurin tënd, sepse je aq komod dhe i sigurt duke luajtur në këtë fushë sa ke harruar se çfarë do të na fitojë në të vërtetë ndeshjen dhe ekipi tani kërkon dikë këtu, kështu që nëse nuk e zhbllokoni, do të më duhet të bëj diçka për të’.

Ai e kapi atë menjëherë. Ai është një lojtar shumë inteligjent, ai erdhi në parasezon më në formë se kurrë, më i dobët se kurrë, dhe ai e dinte se nëse donim ta çonim ekipin në një nivel tjetër, ne duhej të ndryshonim rolin e tij. Ai e dinte që po vinte.

Ne besuam se ai i kishte ato cilësi, ato cilësi ishin aty për t’u shfrytëzuar dhe ato fshiheshin. Ekipi kishte shumë nevojë për ato cilësi. Ai ka kapacitetin fizik për të kërcënuar vazhdimisht dhe për të zënë ato hapësira dhe për të rimarrë pozicionin e tij mjaft shpejt për të pasur ekuilibrin që ne kemi nevojë.

Ai ka qenë vërtet i qëndrueshëm, mënyra se si stërvitet, si praktikon, për të evoluar në kërkesat që duam për ekipin. Ai është një person i veçantë. Ai është shumë i drejtë, është shumë i sinqertë, është shumë besnik dhe është shumë i apasionuar pas asaj që ai bën.

Pra, kur keni dikë të tillë, dëshironi ta ndihmoni, dëshironi ta mbroni, dëshironi që ai të përmbushë talentin që ka. Ai ka bërë disa gabime dhe ka mësuar prej tyre, por gjithmonë është përballur me vështirësi dhe vështirësi dhe është kurrë mos ik prej saj.

“Kjo është ajo që të gjithë trajnerët duan nga lojtarët e tyre. Ju e dini se mund të mbështeteni tek ai, ai do të luftojë dhe do të thyejë muret për ju. Kjo është ajo që ne presim nga lojtarët tanë“, ka përfunduar Arteta.

/GazetaSinjaliSport/