image Rusia përjashtohet nga EURO 2024

Futboll

Rusia përjashtohet nga EURO 2024

news image

Rusia është përjashtuar nga kampionati i ardhshëm evropian për shkak të luftës në Ukrainë.

Komiteti ekzekutiv në pushtet i UEFA-s ra dakord të përjashtojë Rusinë nga shorti kualifikues i muajit të ardhshëm, si një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj pushtimit të vazhdueshëm të shtetit të tyre fqinj.

Kjo vjen pasi Rusia u përjashtua gjithashtu nga play-off-et e Kupës së Botës, kur Polonia, Suedia dhe Republika Çeke refuzuan të luajnë kundër tyre në shenjë proteste.

Të gjitha skuadrat ruse janë përjashtuar nga garat evropiane të klubeve këtë sezon pasi Evropa bashkohet kundër regjimit të Vladimir Putin.

Dhe tani UEFA ka marrë vendimin e saj më të rëndësishëm duke konfirmuar se emri i Rusisë nuk do të jetë së bashku me 53 kombet e tjera evropiane. Gjermania kualifikohet automatikisht si mikpritëse, kur shorti kualifikues të hidhet në Frankfurt më 9 tetor.

Në një deklaratë, UEFA konfirmoi: “Të gjitha ekipet ruse janë aktualisht të pezulluara pas vendimit të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s të 28 shkurtit 2022, i cili është konfirmuar më tej nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv më 15 korrik 2022″

“Prandaj Rusia nuk është përfshirë në shortin kualifikues të Kampionatit Evropian të Futbollit UEFA 2022-2024”.

Ndalimi i ekipeve ruse në nivel klubesh rriti skuadrat skoceze në Ligën e Kampionëve pasi ato zunë vendet e Rusisë.

/GazetaSinjali/