image Osmani i nis takimet me Parlamentin Evropian ku ka mbështetje për vizat

Politikë

Osmani i nis takimet me Parlamentin Evropian ku ka mbështetje për vizat

news image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola në Bruksel.

Temë diskutimi mes tyre ishte edhe çështja e liberalizimit të vizave, për të cilën ka shpresë se mund të ketë rezultat pozitiv, në samitin e nesërm që do të mbahet mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Parlamenti Evropian ka shprehur qartë dhe në mënyrë të vazhdueshme vullnetin e popujve të BE-së për t’i hapur rrugë liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës, si dhe nevojën e përshpejtimit të perspektivës sonë evropiane”, ka thënë Osmani.

Osmani tha se me Metsolan pati një diskutim të hapur dhe përmbajtjesor për vizat.

“Diskutuam për nevojën që liderët e vendeve anëtare ta reflektojnë vullnetin e Parlamentit, si dhe të jepet sinjal i qartë se vendet demokratike, liridashëse dhe të përkushtuara ndaj vlerave evropiane e kanë vendin në BE”.

Osmani do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e krerëve të Bashkimit Europian me liderët e Ballkanit Perëndimor.

/GazetaSinjali/