image Rusia megjithatë do ta njoftojë ShBA-në në lidhje me aktivitetet e armëve bërthamore

Botë

Rusia megjithatë do ta njoftojë ShBA-në në lidhje me aktivitetet e armëve bërthamore

news image

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov, ka thënë se Moska do të vazhdojë të njoftojë paraprakisht SHBA-në për testet e saj raketore pavarësisht pezullimit të pjesëmarrjes në traktatin e armëve bërthamore “New Start”, duke anuluar një deklaratë që ai bëri dje.

Ryabkov të mërkurën tha se Moska kishte ndaluar të gjitha shkëmbimet e informacionit me Uashingtonin në lidhje me aktivitetet e saj bërthamore, duke përfshirë lëshimet e testeve të raketave, sipas marrëveshjes së vitit 2011.

Por diplomati i lartë tha sot se Rusia synon t’i përmbahet premtimit të saj muajin e kaluar për të vazhduar njoftimin e SHBA për testet e raketave në përputhje me një marrëveshje të vitit 1988 SHBA-Sovjetike.

Traktati i Nisjes së Re të vitit 2010, traktati i fundit i mbetur i armëve bërthamore midis SHBA-së dhe Rusisë, kufizon numrin e kokave strategjike bërthamore që secila palë mund të vendosë. SHBA dhe Rusia mbajnë afërsisht 90% të kokave bërthamore në botë mes tyre.

Vladimir Putin njoftoi muajin e kaluar se Rusia po pezullonte pjesëmarrjen në traktat, duke akuzuar Uashingtonin se po përpiqej t’i shkaktonte një “disfatë strategjike” Rusisë në Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë tha të martën se SHBA i kishte thënë Rusisë se do të pushonte së shkëmbyeri disa të dhëna për forcat e saj bërthamore pas refuzimit të Moskës për ta bërë këtë.

/GazetaSinjali/