image Rusia do të nisë dëbimin e diplomatëve gjermanë, mësuesve dhe punonjësve të institucioneve kulturore

Botë

Rusia do të nisë dëbimin e diplomatëve gjermanë, mësuesve dhe punonjësve të institucioneve kulturore

news image

Rusia do të fillojë dëbimin e diplomatëve gjermanë, mësuesve dhe punonjësve të institucioneve kulturore muajin e ardhshëm.

Masa pritet të përkeqësojë më tej tensionet midis dy vendeve, të cilat tashmë kanë pasur lidhje shumë të tensionuara që kur Rusia pushtoi Ukrainën në fillim të vitit të kaluar.

Ministria e Jashtme gjermane kritikoi masën e Rusisë, duke e quajtur atë një “vendim të njëanshëm, të pajustifikuar dhe të pakuptueshëm”.

Dëbimet do të prekin disa qindra punonjës të shtetit gjerman, duke përfshirë mësuesit dhe stafin e Institutit Goethe, i cili promovon kulturën dhe gjuhën gjermane jashtë vendit, raportoi Süddeutsche Zeitung.

Kjo vjen si përgjigje ndaj reduktimit të pranisë së shërbimeve të inteligjencës ruse në Gjermani në fillim të këtij viti.

/GazetaSinjali/