image Rregullatori britanik i medias nis 15 hetime ndaj kanalit të lajmeve RT - Sinjali

Rregullatori britanik i medias nis 15 hetime ndaj kanalit të lajmeve RT

news image

Mes thirrjeve që Mbretëria e Bashkuar të ndjekë BE-në dhe të ndalojë kanalin e lajmeve RT të mbështetur nga Kremlini, rregullatori i medias Ofcom thotë se ka nisur 15 hetime për paanshmërinë e programeve të lajmeve të kanalit.

Ofcom tha se kishte parë një “rritje të konsiderueshme” në numrin e programeve në RT që kërkonin hetim.

Ai tha se hetimet do të “përshpejtoheshin” duke pasur parasysh “ashpërsinë dhe urgjencën” e situatës.

Megjithatë, Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka paralajmëruar se BBC rrezikon të ndalohet në Rusi nëse Britania e Madhe ndërmerr masa kundër RT.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin