image Rita Ora: Dua t’ua rikujtoj njerëzve se erdha në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate nga Kosova

Bota e Yjeve

Rita Ora: Dua t’ua rikujtoj njerëzve se erdha në Mbretërinë e Bashkuar si refugjate nga Kosova

news image

Rita Ora ka shpjeguar pse dëshiron t’i kujtojë publikut se ka qenë refugjate para se të bëhej një yll botëror.

Interpretuesja 32-vjeçare u largua nga vendi i saj i lindjes, Kosova, në fillim të viteve ’90 përpara se të kërkonte strehim në Mbretërinë e Bashkuar.

Pas 10 vitesh në industrinë e muzikës, ajo mendoi se ishte e rëndësishme të përhapte histori pozitive për refugjatët dhe t’ua kujtonte të gjithëve se nga vinte, shkruan Metro.co.uk.

Ajo foli për të kaluarën e saj në një intervistë të re me Big Issue dhe rrëfeu udhëtimin për në Mbretërinë e Bashkuar.

“Në këtë pikë të karrierës sime – unë kam qenë në lojë për më shumë se 10 vjet tani – ndjeva se ishte e rëndësishme t’i kujtoja publikut, si dhe vetes, udhëtimin tim”.

Rita vazhdoi duke thënë se donte të nënvizonte ‘perceptimin e njerëzve për një vajzë si unë që vjen nga një vend i botës së tretë si Kosova, dhe po, të qenit refugjat dhe të vinte në Mbretërinë e Bashkuar e t’i realizonte ëndrrat’.

Krijuesja e hitit “Let You Love Me” foli për mundësitë e saj dhe vuri në dukje rëndësinë e ruajtjes së gjithçkaje që i është dhënë deri më tani.

“Nëse nuk do të kisha mundësi të shkoja në Londër dhe prindërit e mi nuk do ta bënin atë ndryshim të guximshëm, nuk do të mund të ulem këtu dhe të flisja me [Norman Cook]”, u shpreh biondja.

Ajo vazhdoi: “Dhe në krye të kësaj, bëni muzikë. Unë them me vete çdo ditë, jam shumë me fat dhe kaq mirënjohëse”.

“E di që e meritoj sepse punoj shumë. Por ka shumë fëmijë si unë prej nga jam, për të cilët kjo nuk ndodh vërtet. Kështu që nuk e marr kurrë si të mirëqenë”.

Fjalët e saj erdhën përpara bashkëpunimit të ri me DJ dhe producentin Fatboy Slim Cook – “Praising You” – i cili do të jetë një përditësim i këngës klasike të yllit “Praise You”. View this post on Instagram

“Por duhet të mbani mend se ka shumë njerëz që mund të dëgjoni ose që shikoni në televizion që janë emigrantë”, tha mes tjerash Ora. 

/GazetaSinjali/